Господарство ТОВ «Сади Дніпра» (Дніпропетровська область) вирощує близько 100 га яблуневого саду. Із самого початку закладання саду було впроваджено автоматизовану систему зрошення й фертигації.
Агрономічний супровід господарства з моменту його заснування в 2016 році здійснюють голландські фахівці. Вони задали високі стандарти роботи. Постачальника зрошувального обладнання шукали з прицілом, щоб потім не довелося переробляти систему.
«Ми вже знали багато садів, підприємств, які приходять до цього шляхом проб і помилок. Люди поливають — не отримують потрібного результату і довго шукають причини», — каже Віталій Рац, головний інженер ТОВ «Сади Дніпра».
Проєктування та установлення системи зрошення доручили компанії «Іррігатор Україна», з якою успішно співпрацюють вже шостий рік поспіль. В проєкті використали крапельну трубку Metzer, вироблену в Україні за ізраїльською технологією, інше обладнання для системи від відомих світових виробників. Автоматичний вузол фертигації — італійський, компанії Irritec.
Нині працівники «Садів Дніпра» досконально вивчили, як поводиться насосне обладнання, фільтростанція, фертигаційний вузол. А спочатку розібратися з цим, налагодити та запустити систему допомагали фахівці «Іррігатор Україна». Сад поділено на поливні блоки по 6 га. Завдяки автоматизованій системі зрошення, агрономи господарства розробляють загальну стратегію управління поливом та мають можливість керувати процесом зрошення 24/7 — планувати, програмувати та корегувати подання води по блоках не лише за обсягом (встановленою нормою поливу), а за нагальної потреби рослин у волозі. У цьому агроному допомагають датчики вологості ґрунту, а також дані метеостанції.
«Забили це (програму поливу — прим. Ред.) через комп’ютер, запрацювала насосна станція, пішла вода в сад. Якщо блоки охоплюють різні сорти, роки садіння, і потрібні різні добрива, які завчасно розлито в декількох бочках із маточним розчином — всі ці параметри можна програмувати, і система буде працювати з кожним блоком індивідуально», — розповідає Віталій Рац.
Автоматичний вузол фертигації дає можливість відстежувати й корегувати якість поливної води (рівень EC/PH) і точно дозувати маточний розчин, щоб уникнути загрози засолення та підлужування ґрунтів і раціонально використовувати добрива.
«Ми беремо аналіз води і ґрунту на мікро- і макроелементи й на підставі цього агрономи розробляють склад і дозування маточного розчину, — додає головний інженер. — Якщо некоректно додавати добрива в поливну систему, то це все одно що людині пити солону воду. Ви зможете випити лише декілька ковтків».
Цьогоріч «Сади Дніпра» закладатимуть новий грушевий сад. Спочатку хотіли придбати для цього новий фертигаційний вузол іншого виробника з більш розширеним функціоналом. Однак прийняли рішення купувати ту ж марку, що успішно експлуатують п’ятий рік.
«Якщо ви ставите однотипне обладнання, дешевше обійдеться, по-перше, ремонт, по-друге, обслуговування. У разі якщо обидва об’єкти обслуговуватиме один агроном, якого не доведеться навчати роботи з новим обладнанням, — говорить Рац. — Це як у таксопарку використовують одну марку автомобіля, а не багато різних, тому що слюсарям буде важче його обслуговувати і доведеться тримати купу запчастин під кожне авто».